Script Fiesta 2021

Script Fiesta 9½ ogłosiła nabory do konkursu na koncepcję serialu internetowego.

Największe w Polsce wydarzenie dla pasjonatów scenariopisarstwa odbędzie się w 2021 roku w zmienionej, tymczasowej formule. W wykładach, warsztatach mistrzowskich i projekcjach filmowych będzie można uczestniczyć online na platformie Think Film od 22 do 24 kwietnia.

10 000 zł dla scenarzysty serialu internetowego. Rusza konkurs!

Serial internetowy to fenomen sieci, który przeżywa czas swojej świetności i rozkwitu. Brak formalnych granic? Swoboda w długości metrażu? Internetowa produkcja jawi się niczym sen scenarzysty, pragnącego w pełni skoncentrować swoją uwagę na konstruowaniu nieszablonowych, oryginalnych historii. Script Fiesta 9½ stawia przed scenarzystami wyzwanie i obietnicę wysokiej nagrody tj. 10 000 zł oraz szansy na przyszłą produkcję serialu na podstawie zwycięskiego konceptu. Do Konkursu mogą być zgłaszane wyłącznie oryginalne (własne) koncepcje i scenariusze seriali internetowych. Adaptacje oraz inne formy filmowe nie będą brane pod uwagę. Wybór koncepcji serialu internetowego podzielony jest na dwa etapy. W I etapie uczestnicy mają możliwość nadsyłania prac do 19 marca 2021. Do II etapu Konkursu zostanie zakwalifikowanych maksymalnie dziesięciu Uczestników. Finaliści zostaną ogłoszeni 1 kwietnia 2021 roku i zaproszeni na spotkanie z Jury. Udział w konkursie jest bezpłatny.

 Jury Konkursu na scenariusz serialu internetowego

Dwie kobiety, jeden mężczyzna, jedna nagroda! O projektach, które zawalczą o 10 000 zł w Konkursie na koncepcję serialu internetowego, debatować będą: Maciej Ślesicki – producent, scenarzysta, reżyser oraz dyrektor Script Fiesty, Marta Szymanek – współscenarzystka “Watahy”, jednego z najgłośniejszych polskich seriali premium ostatniej dekady i oczekiwanej przez widzów “Odwilży” oraz Natasza Parzymies – scenarzystka i reżyserka internetowego serialu “Kontrola”, który w sieci obejrzało już ponad 30 mln widzów! “Skład jurorski tegorocznego konkursu to różnorodność perspektyw patrzenia i rodzaju doświadczeń. Cieszymy się, że tegoroczne jury będzie obradowało w eksperckim gronie złożonym z przedstawicieli trzech pokoleń branży filmowej! Jesteśmy przekonani, że dyskusja o konkursowych pracach będzie niezwykle twórcza i uwzględni wiele punktów widzenia!” – podkreśla Przemek Glajzner, dyrektor artystyczny festiwalu.

Script Fiesta 9½ z nowymi dyrektorami artystycznymi, datą i tymczasową formułą

Od tego roku Script Fiesta będzie dowodzona przez Malwinę Czajka i Przemka Glajznera – pomysłodawców i organizatorów m.in. Festiwalu Krytyków Sztuki Filmowej Kamera Akcja oraz Serio Festiwalu. To duet, który wie jak ograniczenia i codzienną niepewność przekuć w udaną edycję, pełną zaskakujących rozwiązań programowych, a jednocześnie kontynuować najlepsze tradycje wydarzenia.  “Jestem pewna, że program tegorocznej edycji Script Fiesty, mimo że doświadczany z perspektywy własnej kanapy, zapewni Wam możliwość przeżycia przygody, zderzenia się z doświadczeniami znakomitych scenarzystów, zaproszonych ekspertów i zyskania nowej wiedzy i umiejętności.” – podkreśla Malwina Czajka. 

Script Fiesta w tym roku obierze kierunek online — stąd zaskakujące “9 i pół”. 10. edycja zaplanowana jest natomiast na 2022 rok. Wirtualnym centrum festiwalowym tegorocznej edycji będzie platforma Think Film. Festiwal w tym roku przygotowywany jest tak, aby nie był kolejnym spotkaniem na Zoomie. Zaprezentowanych zostanie kilkanaście wykładów i masterclassów. Będą to elementy, które złożą się na pełną merytorycznej wiedzy układankę o świecie scenariuszy filmowych. Materiały o różnej długości i odmiennych formatach zaprezentowane zostaną wraz z pokazami filmowymi premierowo od 22 do 24 kwietnia 2021. Poza tym ważne będzie coś jeszcze – prezentacje pomysłów na scenariusze. Zainteresowani mogą skorzystać z trzech możliwości: Konkursu na koncepcję serialu internetowego, Targowiska twórczości oraz Pitch Fiesty.

Maciej Ślesicki w liście do widzów

Do uczestników Festiwalu Script Fiesta swój list skierował Maciej Ślesicki. Dyrektor i producent festiwalu podkreślił, że jubileuszowe plany na dużą 10. edycję festiwalu zostały pokrzyżowane i muszą poczekać na kolejny rok. Zapewnił jednak, że “9 i pół Script Fiesty” zaoferuje wyłącznie rzeczy ważne i przydatne w pracy zawodowej: Każdy warsztat czy spotkanie, które planujemy, dostarczy Wam wiedzy i poruszy wyobraźnię… Zmieniamy też formułę konkursu scenariuszowego. Tym razem będzie to konkurs na serial internetowy, a w jury zasiądzie m. in. nasza absolwentka Natasza Parzymies, której serial „Kontrola” zobaczyło na świecie 40 milionów ludzi! Pełny list Macieja Ślesickiego dostępny jest na stronie wydarzenia.

Scenario-stwór czyli plakat Script Fiesty 9½!

Identyfikacja graficzna Script Fiesty corocznie wpisuje się w programowe kierunki, trendy w designie i pół żartem, pół serio komentuje scenariopisarskie wyzwania stojące przed twórcami. Autorką tegorocznego plakatu jest Katarzyna Czapska, której scenario-stwór stał się symbolem tegorocznej edycji, ale i trudnego dla całej branży czasu. „Kiedy myślę o procesie tworzenia scenariusza – jego drodze od pierwszego słowa do obrazu filmowego – widzę mozolną, twórczą pracę, która wymaga wielozadaniowości, czasem kilku par rąk, zarwanych nocy i hektolitrów kawy. Powstał więc scenerio-stwór, scenerio-robot. Bo praca nad scenariuszem to: robota, robota, robota… Katarzyna Czapska, autorka projektu.

“Nie duś swojego talentu!” Targowisko twórczości otwiera drzwi! Script Fiesta 9½ to nie tylko nowości, ale także wyczekiwane POWROTY! Organizatorzy otwierają nabór do kolejnej edycji “Targowiska twórczości”, flagowego formatu festiwalu, w którym scenarzyści zyskują możliwość skonfrontowania swojego pomysłu na film ze script-sparingpartnerem! Nie bez przyczyny “Targowisko twórczości” nazywane jest kliniką scenariuszową. To niezapomniane doświadczenie dla scenarzystów, którzy odważą się publicznie porozmawiać o tym, o czym piszą w zaciszu swoich domów, jedyna w swoim rodzaju “publiczna terapia”, podczas której wystawiają swoją artystyczną wrażliwość na próbę. Konfrontacja ze script-sparingpartnerem i publicznością pozwala twórcy wypunktować mocne strony i słabości pomysłu na historię, a jednocześnie opatrzyć scenariuszowe “obrażenia” – uświadomić sobie, nad czym w tekście warto jeszcze popracować. Maciej Ślesicki – dyrektor Script Fiesty, nagradzany reżyser, scenarzysta i producent – odszukuje najlepsze recepty, inspiruje do działania, udziela bezcennych wskazówek m.in. jak wykreować bohatera, którego widzowie pokochają, stworzyć przejmujący konflikt, pozbyć się scen bez istotnego znaczenia dla przebiegu historii, skutecznie przenieść prawdę psychologiczną z tekstu na obraz. Uczestnicy Targowiska będą mieli okazję wysłuchać porad reżyserskich, scenariopisarskich i producenckich. Prezentacja pomysłów na scenariusz zawsze wiąże się dla twórcy z olbrzymim stresem. “Targowisko twórczości” stara się go oswoić. To ważne doświadczenie, które będzie procentować nie tylko w kontekście rozwoju konkretnego scenariusza, ale także w przyszłości, podczas pitchingów i publiczych konfrontacji z potencjalnymi inwestorami podkreśla Malwina Czajka, dyrektorka artystyczna festiwalu.  Aby zgłosić chęć udziału w “Targowisku twórczości”, należy przesłać jednostronicowy opis projektu w formacie PDF i zawrzeć w nim: imię, nazwisko, email, telefon, tytuł, gatunek / format, logline oraz streszczenie

About the author