Premiera etiud z programu Pierwszy Film

Prezentujemy nową inicjatywę Fundacji im. Władysława Ślesickiego, organizatora m.in. przeglądu Warsaw Doc Hot Selection, w ramach którego prezentowane są najlepsze i najczęściej nagradzane polskie filmy dokumentalne ostatnich lat.

W internecie można oglądać efekt pierwszej edycji programu edukacyjnego dla licealistów i studentów – Pierwszy Film.

Jest nim zestaw siedmiu etiud poświęconych pandemii, izolacji i społecznemu dystansowi. Uczestnicy pracowali nad nimi podczas pięciu intensywnych online’owych sesji pod okiem opiekunów i tutorów, a zarazem uznanych polskich dokumentalistów: Edyty Wróblewskiej, Macieja Cuske i Marcina Sautera, przy wsparciu nagradzanej montażystki Katarzyny Orzechowskiej.

W toku warsztatów uczestnicy poznawali tajniki powstawania filmu i uczyli się używania poszczególnych narzędzi do jego kreowania.

W zestawie znalazły się etiudy zrealizowane przez uczestników I edycji programu: Dorotę Bator, Bartka Błędowskiego, Maję Górczak, Maję Markowską, Milenę Mądrą, Natalię Nowicką, Igę Sadowską, przy wsparciu montażowym Aleksandry Kasprowicz. Każdy z nich podszedł do tematu pandemii, będącego wiodącym motywem tegorocznej edycji programu, w świeży i oryginalny sposób. Efektem ich prac jest zestaw zróżnicowanych opowieści o relacjach rodzinnych w dobie pandemii, tęsknocie za bliskimi mieszkającymi za granicą, trudnościach czasu spędzanego w zamknięciu.

Zestaw etiud można obejrzeć pod linkiem: https://vimeo.com/491242458

Na program Pierwszy Film złożyło się pięć intensywnych sesji odbywających się w okresie od lipca do grudnia 2020 roku. Podczas online’ owych spotkań uczestnicy pracowali nad swoimi projektami analizując je z opiekunami – Edytą Wróblewską, Maciejem Cuske, Marcinem Sauterem oraz montażystką Katarzyna Orzechowską. Założeniem programu jest wstępne przygotowanie młodych ludzi do różnych zawodów filmowych, m.in. reżysera, operatora czy montażysty i nacisk na praktyczną stronę powstawania filmu.

Projekt „Filmowe Centrum Festiwalowe” zrealizowano w ramach programu stypendialnego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Kultura w sieci

About the author