Animarkt Stop Motion Forum

Animarkt Stop Motion Forum odbędzie się w dniach 6–10.10.2020 w Łodzi. W programie głównym poza konkursową częścią pitchingów, znajdą się warsztaty, masterclassy i panele dyskusyjne skierowane do studentów i młodych specjalistów (sekcja Masters), w tym roku skoncentrowane wokół tematów związanych z budową lalki animacyjnej, a także  relacjach twórców animacji z producentami.

Trzecia część programu – Business, skupiająca się na nawiązywaniu kontaktów w branży i sesjach rekrutacyjnych dla światowych studiów animacji czy projektów stop motion, będzie rozbudowana o nową formułę spotkań (Match and Meet). Nowością dla uczestników wydarzenia będzie specjalna aplikacja My Animarkt App umożliwiająca bezpośrednie umawianie rozmów networkingowych.

Ostatnie dni naboru do ANIMARKT Pitching 2020

100 tysięcy złotych wkładu rzeczowego na produkcję dwóch projektów, profesjonalne oprogramowanie lub 2-tygodniowa rezydencja artystyczna w Argentynie. Między innymi takie nagrody czekają na 15 finalistów Animarkt Pitching 2020, którzy otrzymają szansę na zaprezentowanie swojego projektu podczas jedynego na świecie wydarzenia skierowanego do branży animacji poklatkowej. To ostatnie dni naboru – zgłoszenia przyjmowane są do 3 sierpnia.

Pitching to sekcja konkursowa Animarkt Stop Motion Forum, przeznaczona dla krótkometrażowych animacji poklatkowych z całego świata, znajdujących się na etapie developmentu. To możliwość zaprezentowania projektu przed grupą ekspertów z branży animacyjnej, pozyskania partnerów oraz zdobycia nagród, które wesprą twórcę w procesie produkcji filmu i otworzą przed nim ścieżkę kariery.

Mamy wiele dowodów na to, że wygrana podczas Animarkt Pitching przekłada się bezpośrednio na dalsze losy twórcy i jego projektu – podkreśla Agnieszka Kowalewska-Skowron z MOMAKIN, organizatorka Animarkt Stop Motion Forum. – Aktualnie trwa chociażby produkcja filmu animowanego „Astra” w reżyserii Michała Łubińskiego, który był naszym finalistą w 2018 roku – dodaje.

Zgłoszenia do Animarkt Pitching mogą dotyczyć rozwijanych projektów, posiadających przynajmniej pierwszą wersję scenariusza, które trwają nie dłużej niż 30 minut. Warunkiem koniecznym jest to, aby 80% animacji była zaplanowana do realizacji w stop motion. Ponieważ jednym z celów wydarzenia jest wspieranie twórców z Europy Środkowo-Wschodniej to jako priorytetowe traktowane są zgłoszenia z Polski, Słowacji, Czech, Węgier, Estonii, Niemiec, Ukrainy, Litwy i Łotwy.

Jak co roku, finaliści zakwalifikowani do pitchingu przed październikowymi wystąpieniami będą mogli się dobrze przygotować – odbędą sesje treningowe dotyczące technik prezentacji i wystąpień publicznych, scenariusza czy produkcji. – Uczestnicy pitchingu pracują z naszymi ekspertami już przed wydarzeniem. Dopilnowujemy, żeby każdy z finalistów czuł się pewnie przed decydującym występem – mówi Paulina Zacharek z MOMAKIN, współorganizatorka ANIMARKT Stop Motion Forum i dodaje, że będzie to okazja, aby omówić tak ważne w kreowaniu filmu kwestie, jak budowa lalki animacyjnej.

Wśród ekspertów prowadzących sesje treningowe znalazły się m.in. uznana dziennikarka Nancy Denney-Phelps, członkini Międzynarodowego Stowarzyszenia Twórców Filmu Animowanego (ASIFA), związana z AWN.com jurorka na wielu festiwalach filmów animowanych czy Edwina Liard, francuska producentka z Ikki Films, która stoi na przykład za sukcesem filmu animowanego „Negative Space” (nominacja do Oscara). Nie zabraknie ćwiczeń z wystąpień publicznych z kompozytorem i muzykiem Nikiem Phelpsem, o scenariuszu podyskutować będzie można z doskonale znaną w polskim środowisku scenariopisarką i konsultantką scenariuszową Anną Bielak.

W tegorocznej puli nagród ANIMARKT Pitching znalazły się m.in. wyróżnienia specjalne w postaci voucherów o wartości 60 000 PLN oraz 40 000 PLN na wykorzystanie studia i zaplecza do produkcji filmu ufundowane przez Centrum Technologii Audiowizualnych (CeTA) we Wrocławiu czy wkład koproducencki w film od francuskiego studia Folimage. Zdobyć będzie można też profesjonalne narzędzia do pracy w postaci oprogramowania Dragonframe 4, wsparcie merytoryczne w postaci konsultacji eksperckiej z zakresu budowy lalki animacyjnej z Marcinem Zalewskim, ale też akredytację branżową na targi Mifa 2021 w Annecy. Atrakcyjnym wyróżnieniem będzie z pewnością 2-tygodniowa rezydencja w Centrum Animacji Quirino Cristiani w argentyńskiej Cordobie (Argentyna), ufundowanej przez APALAB. W trakcie pobytu skoncentrowanego na rozwoju projektu będzie można skorzystać z doradztwa artystycznego czy wziąć udział w spotkaniach z argentyńskimi producentami animacji.

Ogłoszenie listy piętnastu wybranych projektów nastąpi 17 sierpnia. Wszystkie zostaną zaprezentowane 9 października 2020.

Więcej o wydarzeniu na www.animarkt.pl.

Źródło: materiały prasowe

Projekt „Filmowe Centrum Festiwalowe” zrealizowano w ramach programu stypendialnego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Kultura w sieci

___

About the author

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.