CINEMAFORUM – krótkie dystanse

19. edycja festiwalu CINEMAFORUM odbędzie się w dniach 4-8 listopada 2020 w formule online na platformie mojeekino.pl. Dostęp do filmów będzie bezpłatny, po uprzedniej rejestracji na wspomnianej platformie i uzyskaniu cyfrowej wejściówki. Wszelkie wydarzenia towarzyszące – dyskusje, spotkania branżowe – będzie można obejrzeć na naszych kanałach internetowych.

CINEMAFORUM to jeden z najstarszych polskich festiwali poświęconych filmom krótkometrażowym. Traktujemy tę sferę kina jako samodzielną, pełnowartościową dziedzinę sztuki, nie zaś jedynie wprawkę przed pełnometrażowym debiutem. Film krótkometrażowy może być jak świetne opowiadanie, gdzie krótka forma jest zaletą i szansą, a nie obciążeniem – mówi Błażej Hrapkowicz, dyrektor festiwalu. Hasło CINEMAFORUM brzmi w tym roku „krótkie dystanse”. W czasach izolacji to właśnie kino pozwala nam na powrót zbliżyć się do siebie. Skrócić dystans.

Bieg krótkodystansowy wymaga nie tylko dynamiki i sprawności, ale również efektywnego wykorzystania energii i środków, które nie są dane na długo. Autorzy i autorki konkursowych filmów opanowali tę sztukę do perfekcji – podkreśla Dyrektor CINEMAFORUM Błażej Hrapkowicz.

Wśród 22 filmów krótkometrażowych znajdą się zarówno filmy z najodleglejszych zakątków świata, jak i obiecujące polskie produkcje zrealizowane przez młodych filmowców.

Nastolatka w Iranie, zdesperowany ojciec w Macedonii Północnej, mali kolekcjonerzy kart piłkarskich w Palestynie, zakonnica w Polsce, młoda gimnastyczka w Belgii – wszyscy funkcjonują w światach pozornie hermetycznych, a przecież doskonale nam znanych. Obserwujemy patriarchalną opresję i urzędniczą inercję, widzimy sport, który staje się trampoliną do marzeń albo udręką ciała, śledzimy instytucjonalne uwikłanie wiary. Nasze filmy konkursowe to dramaty, (czarne) komedie, horrory. Myślę, że każdy znajdzie na CINEMAFORUM coś dla siebie – dodaje Hrapkowicz.

Obok Konkursu warto wymienić także inne festiwalowe sekcje. CINEMAFORUM i American Film Festival wspólnie zaproszą widzów na sekcję American Shorts – autorski przegląd najlepszych amerykańskich krótkich metraży. CINEMAFORUM współpracuje także z legendarnym festiwalem filmów krótkometrażowych w Oberhausen i prezentuje najciekawsze filmy z tej imprezy. Po raz kolejny w programie znajdzie się także sekcja MISTRZOWIE, gdzie poznajemy krótkometrażowe wprawki mistrzów kina – w tym roku jedną z perełek tego cyklu będzie film greckiego reżysera Jorgosa Lanthimosa („Kieł”, „Lobster”, „Faworyta”). W programie nie zabraknie także sekcji prezentującej krótkie metraże nagradzane przez BAFTA – Brytyjską Akademię Sztuk Filmowych i Telewizyjnych.

Nieodłączną częścią festiwalowego programu jest także prezentacja filmów nominowanych do Nagród im. Jana Machulskiego. W tym roku w specjalnej prezentacji online obejrzymy 33 najlepsze polskie filmy krótkometrażowe.

W ramach festiwalu odbędzie się również branżowy INTERFILMLAB 4.0. Organizatorzy zapraszają na panele dyskusyjne dotyczące m.in. potencjału projektów filmowych skierowanych na rynek polski i międzynarodowy czy roli producenta w kinie krótkometrażowym.

Projekt „Filmowe Centrum Festiwalowe” zrealizowano w ramach programu stypendialnego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Kultura w sieci

About the author