Warszawski Festiwal Filmowy – co w programie?

Ponad 170 filmów zostanie pokazanych na 36. Warszawskim Festiwalu Filmowym.

Wiele jak „Magnezja”, jedyny polski film spośród 15 tytułów w konkursie międzynarodowym, zostaną pokazane premierowo. Festiwal w formule tradycyjnej odbędzie się w dniach 9-18 października.

Na WFF zgłoszono ponad 3 tysiące zgłoszeń z 96 krajów, w tym: z Afryki, Ameryki Południowej, Australii i Oceanii, krajów azjatyckich oraz oczywiście z Europy.

Filmem otwarcia festiwalu wybrano obraz „Księga wizji” reż. Carlo S. Hintermann, a zamknięcia – „Drodzy towarzysze!” reż. Andrei Konchalovsky.

Filmy będą pokazywane w kilku sekcjach, z których najważniejszą jest Konkurs Międzynarodowy. Zobaczymy tam m.in. „18 kiloherców” reż. Farhat Sharipov, „Duże chłopaki nie płaczą” reż. Steve Crohurst, „Gorące źródła” reż. Ming Zhang, „Lis w norze” reż. Arman T. Riahi, „Moja krew i kości w płynącej galaktyce” reż. Sabu, „Niezidentyfikowany” reż. Bogdan George Apetri, „Post Mortem” reż. Peter Bergendy, „Rok furii” reż. Rafa Russo oraz „Magnezja” reż. Maciej Bochniak.

W jury: Liana Ruokyte-Jonsson, Robert Gliński, Slavek Horak, Visar Morina i Peter Rommel.

Młode światowe kino

Młode światowe kino ma na Warszawskim Festiwalu Filmowym prezentowane będzie w konkursie. 1-2 z udziałem pierwszych i drugich filmów. Konkurs Filmów Dokumentalnych to 16 obrazów, .in. polskie: „Po złoto” reż. Ksawery Szczepanik i „Agonia” reż. Tomasz Knittel.

Pokazy specjalne

W sekcji Pokazów specjalnych zobaczymy 17 filmów z takich krajów jak: Czechy, Japonia, Stany Zjednoczone czy Australia. Program Konkursu Filmów Krótkometrażowych to cztery zestawy produkcji, łącznie 22 filmy. Są wśród nich polskie produkcje takie jak: „Chodźmy w noc” reż. Kamila Tarabura, „Ostatni gwizdek” reż. Karol Lindholm i „A co jeśli nic?” reż. Monika Krupa.

Odkrycia i polska klasyka

W sekcji Odkrycia znalazło się 19 tytułów, które miały światowe premiery na festiwalach w Sundance, Wenecji czy na Berlinale.

W sekcji Polska klasyka obejrzymy filmy wybitnych twórców z różnych epok. Są to „Ewangelia według Harry’ego” reż. Lech Majewski, „Pętla” reż. Wojciech Jerzy Has oraz „Pożegnanie jesieni” reż. Mariusz Treliński.

Źródło: mat. prasowe festiwalu 

Projekt „Filmowe Centrum Festiwalowe” zrealizowano w ramach programu stypendialnego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Kultura w sieci

About the author