Transatlantyk online dla najmłodszych

Trwa Festiwal Transatlantyk, a wraz z nim otwierają się możliwości oglądania filmów online. Co nas jeszcze czeka podczas tegorocznej edycji?

Kadr z filmu „Tajemniczy ogród” Agnieszki Holland

W niedzielę 4 października Festiwal zaprosi najmłodszych urwisów – przedszkolaki – na opowieść o przygodach dobrze im znanych (np. z lubianej serii książek) Pettsona i Findusa, którzy tym razem będą uczyć się sztuki kompromisu pomiędzy potrzebami innych a swoimi. Film„Pettson i Findus – wielka wyprowadzka” to ciepłe i ważne spojrzenie na emocje najmłodszych widzów. Po seansie zapraszamy na warsztat „Wielkie rodzinne pomiary”.Kolejną gwiazdą światowego kina, którą zobaczyć będą mogły wszystkie urwisy z naszego klanu, jest Rosy de Palma, odkryta przez Pedro Almodovara i doskonale znana w Polsce dzięki jego filmom, np. „Przerwane objęcia”, „Kika” czy „Kobiety na skraju załamania nerwowego” . W filmie„Mój brat ściga dinozaury”Rosy de Palma wciela się w ciocię Rock – ciotkę głównego bohatera. Film, zdobywca tegorocznej nagrody EFA Young Audience Award, pokazany zostanie przedpremierowo 6 października. Po seansie zapraszamy na Challenge niespodziankę, również online. Dzień później, 7 października, również pokaz przedpremierowy –  Transatlantyk zaprasza wszystkie dzieci na komedię „Abe” ze znanym z kultowego „Stranger Things” Noah Schnappem w roli głównej. Po filmie inspirujący warsztat „Przepis na zbawienie świata”.

Innym filmem, który w ramach pokazu online Transatlantyk zaprezentuje wszystkim dzieciom (a także: dzieciom w nas) jest prawdziwa wizualna uczta, czyli animacja „Słynny najazd niedźwiedzi na Sycylię”(Wyspa niedźwiedzi)” na podstawie cenionej włoskiej książki dla dzieci autorstwa Dino Buzattiego. Film był pokazany w sekcji Un Certain Regard na festiwalu w Cannes w 2019 roku. W polskiej wersji językowej usłyszymy m.in. Andrzeja Chyrę. Po seansie zapraszamy dzieci na warsztat plastyczny online. 

Fanki i fani animacji docenią również inny projekt – zrealizowany w całości przez jedną osobę film „Odległa kraina” Gintsa Zilbalodisa, który nie tylko wyreżyserował ten magiczny film, ale także napisał do niego scenariusz, wyprodukował go, skomponował muzykę, a także odpowiadał za samą animację. „Odległa kraina” prezentowana była na kilkunastu festiwalach filmowych, w tym w Annecy, gdzie zdobyła jedną z głównych nagród (Contrechamp Award). Transatlantykowy pokaz (online) „Odległej krainy” poprzedzi kolejna festiwalowa premiera filmu” tym razem animowanego pt. „Papierzynka i Pająk”, zrealizowanego przez specjalizującą się w animacji papierowej Eleanor Stewart oraz Douglasa Irvine’a. Po filmie, jego twórcy zadadzą widzom Plastyczny challenge.

Źródło: materiały prasowe

Projekt „Filmowe Centrum Festiwalowe” zrealizowano w ramach programu stypendialnego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Kultura w sieci

About the author