Weekend na Transatlantyku

W sobotę i niedzielę w programie projekcje w kinach, seanse online, debaty, wykłady, koncert Wojtek Mazolewski Quintet i wernisaż wystawy prac Romana Kalarusa.

SOBOTA

Kinomani będą mogli zobaczyć wyjątkową premierę, czyli „Lato ’85” – seans w Kinie Światowid. Tego samego dnia w Światowidzie zaprezentowany zostanie pierwszy zestaw Konkursu Polskich Krótkich Metraży. Wieczorem seans „Wykasuj historię” – zdobywca Srebrnego Niedźwiedzia podczas tegorocznego Berlinale. Zaskakująco przejmująca komedia o współczesnych internetowych rytuałach  Z kolei w kinoteatrze Rialto „Riff-Raff”, jeden z najbardziej znanych filmów Ken’a Loach’a. Wieczór w Rialcie przyniesie całkowitą zmianą klimatu, a widzowie zobaczą jeden z ciekawszych horrorów tego roku, czyli „Relikt”. Kto nie wybierze się do kina, może wybrać dla siebie filmy dostępne online. Na MOJEeKINO1 będzie można zobaczyć: „Anna na 13000 stóp”„Grzech”„Cygańską królową” „Powrót”. Z kolei na MOJEeKINO2 do wyboru będzie „Gorączka”„Zniknięcie” i „Lovemobil”. W Rondzie Sztuki odbędzie się debata „Transformacja ekonomii”, a w budynku Łaźni Muzeum Śląskiego zagra Wojtek Mazolewski Quintet.

NIEDZIELA

W kinie Światowid zobaczyć będzie można wyjątkową produkcję „Komedianci debiutanci”, „Jestem Joe” – kolejny głośny tytuł Ken’a Loach’a, prezentowany w ramach retrospektywy jego filmów. W Światowidzie widzowie zobaczą także drugi zestaw filmów w ramach Konkursu Polskich Krótkich Metraży. Równie ciekawie zapowiadają się projekcje w kinoteatrze Rialto, gdzie odbędzie się pokaz jednego z dzieł Kazimierza Kutza – „Zawrócony”, a po seansie spotkanie ze Zbigniewem Zamachowskim, który gra główną rolę w tym filmie. Kolejny pokaz w Rialcie to „Polot”, po którym zaplanowano spotkanie z jego twórcami. Wieczór w kinoteatrze Rialto to energetyczny i wciągający „Spree”. Wśród filmów, które będzie można zobaczyć za pośrednictwem MOJEeKINO są: „Ostatnia Rodzina”„Anna na 13000 stóp”„Bestie na krawędzi” czy „Podróż hieny”. W Rondzie sztuki odbędzie się kolejna debata, tym razem poświęcona „Transformacji świata”, a chwilę po niej wernisaż wystawy prezentującej najlepsze plakaty Romana Kalarusa. W niedzielę będzie też okazja do wzięcia udziału w wykładzie o „Przemocy w szkole” przygotowanym przez Uniwersytet SWPS – to w Audytorium Muzeum  Śląskiego.

Źródło: materiały prasowe

Projekt „Filmowe Centrum Festiwalowe” zrealizowano w ramach programu stypendialnego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Kultura w sieci

About the author