Programerki Kina Dzieci polecają

Do startu 7. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Kino Dzieci w 21 kinach i online pozostało zaledwie 11 dni!

Zatem najwyższa pora zarezerwować miejsca na festiwalowe seanse i wydarzenia specjalne. W programie ponad 150 filmów oraz kilkadziesiąt spotkań towarzyszących. Aby ułatwić selekcję, sięgamy do źródła! Prezentujemy rekomendacje od zespołu programowego 7. MFF Kino Dzieci. Pełny harmonogram, karnety i bilety na stronie www.kinodzieci.pl.

Polecenia Joanny Żak 
Bori” (9+), reż. Kim Jin-yu, sekcja Konkurs filmowych odkryć. Bori wychowuje się w niesłyszącej rodzinie, ale jako jedyna słyszy. Ten przywilej wcale jej nie cieszy, bo sprawia, że czuje się wyobcowana, inna od swoich bliskich. To opowieść o trudzie jakim może być samoakceptacja, ale także o bezwarunkowej miłości, unoszącej się ponad ludzkimi sprawnościami. Zapraszamy także na krótką lekcję języka migowego, przed seansem filmu 27 września o godz. 14:30 w Kinotece. Lekcję i dyskusję po filmie poprowadzą przedstawiciele Fundacji Kultura bez Barier

Boriya” (7+), reż. Min Sung Ah, sekcja Krótkie historie. Krótka opowieść o ogromnej mocy zatrzymania nas na chwilę, tu i teraz.  Pokazowi tego filmu towarzyszyć będzie spotkanie z uważnością z Aurelią Szokal-Egierd, założycielką Akademii Żabki. Zapraszamy 3 października o godz. 12:00 na platformę Zoom. Zapisy trwają.

Ziemia jest niebieska jak pomarańcza” reż. Iryna Tsilyk, sekcja Kino Dzieci o wychowaniu. To tytuł, który zobaczymy w sekcji kierowanej do widzów dorosłych, w ramach której przyglądamy się relacjom dziecko-dorosły, uczeń-nauczyciel, życie-sztuka. Polecam zarówno film, jak i spotkanie online z reżyserką Iryną Tsilyk i bohaterkami filmu Myroslavą i Anastasiią Trofymchuk. Wydarzenie odbędzie się 2 października o godz. 20:00 na YouTube Działu Edukacji Stowarzyszenie Nowe Horyzonty.


Metamorfoza motyla” (6+), reż. Gaston Velle, sekcja Krótkie historie. Wszyscy słyszeliśmy o Georges’u Mélièsie, braciach Lumière i Charlesie Chaplinie, a tymczasem kino nieme ma jeszcze sporo nazwisk do zaoferowania. Gaston Velle, reżyser tej filmowej miniatury, to małe odkrycie i dowód na to, że kino nieme nieustannie zachwyca. Film pokazany zostanie z muzyką na żywo w zestawie Kino nieme zestaw filmów krótkich na zakończenie 7. MFF Kino Dzieci, 4 października o godz. 16:00 w Kinie Muranów.


Polecenia Agnieszki Sinickiej
Zapchlony Kundel” (6+), reż. Davy Durand, sekcja Kino dzieci z nosem w książkach. Gdyby Disney, Pixar albo DreamWorks robili castingi postaci do swoich filmów, ten bohater prawdopodobnie by się do nich nie dostał. Na szczęście francuski producent i dystrybutor Dandelooo nie ocenił go po pozorach!

Na specjalne wydarzenie zainspirowane tym filmem „Trampolina do Kina: Wokół książki „Zapchlony Kundel” – warsztaty z animacji poklatkowej z Magdaleną Bryll„, zapraszamy wraz z ich współorganizatorem Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy. Razem zaprojektujemy swojego własnego paskudnego zwierzaka! 

Z kolei ostatniego dnia festiwalu, 4 października, godz. 12:15 w Kinotece polecamy seans „Marony – psiej opowieści„. Po seansie będzie okazja, żeby spotkać się z wybitną znawczynią zwierząt, lekarką weterynarii – Dorotą Sumińską.

Moja opowieść” (9+), reż. Bekir Bülbül, sekcja Konkurs filmowych odkryć. Trzech przyjaciół wyrusza w wakacyjną podróż przez wioski Anatolii do wielkiego jeziora.


Skateboard w strefie wojennej (gdy jesteś dziewczyną)” (11+), reż. Carol Dysinger, sekcja Europejskie kino dokumentalne. Najdłuższy tytuł tegorocznego programu i jednocześnie oscarowy (Najlepszy krótkometrażowy film dokumentalny, 2020)! To opowieść o stawianiu oporu wobec zastanych reguł i zmienianiu rzeczywistości własnymi siłami.

Wszystkie wpływy z biletów za ten seans Kino Dzieci przeznaczy na wsparcie działalności Fundacji Skateistan. Tym, którzy chcą dowiedzieć się o jej działalności nieco więcej, polecamy wirtualne spotkanie z Juliette Nohlmans – specjalistką ds. rozwoju w Fundacji Skateistan, zaplanowane po seansie o godz. 14:00, 27 września w Kinie Muranów. 


Polecenia Kamili Tomkiel-Skowrońskiej

Wszyscy za jednego” (9+) reż. Johanne Helgeland, sekcja Konkurs główny. Opowieść z historią w tle. Greta jest odważna, uparta i silna. Marzy o przygodach muszkieterów i najchętniej przeniosłaby się w ich czasy. Jej codzienność jest zupełnie inna.


Najwspanialsza rzecz” (6+) reż. Arna Selznick, sekcja Kino dzieci z nosem w książkach. Film dla prawdziwych wynalazców i wynalazczyń. Bardzo trudno jest wpaść na najwspanialszy pomysł, potem wykonać najwspanialszy projekt i na końcu zrealizować go najwspanialej, jak się potrafi.

A co, jeśli „Tata już biegnie„? (4+), reż. Célia Rivière, sekcja Kino dzieci z nosem w książkach. Mateusz zostaje sam w przedszkolu. Ma jednak pewne obawy. A co, jeśli tacie zepsuje się samochód i nie dotrze na czas, by go odebrać?


Szczęściara” (9+), reż. John Sheedy, sekcja Konkurs główny, czyli historia najsilniejszej dziewczynki na świecie! Warkocze w kolorze marchewki i uśmiech otoczony piegami. Pippi Långstrump! Na takim skojarzeniu na pewno zależało twórcom tego filmu.


Z programu wydarzeń i spotkań 7. MFF Kino Dzieci warto szczególnie polecić bezpłatny wykład online Rozmowy między bliskimi – jak prowadzić dialog w rodzinie„, prof. dr hab. n. med. Bogdan de Barbaro (24 września, godz. 20:00, wykład na platformie Zoom). W swoim wykładzie prof. de Barbaro opowie, kiedy rozmowa stać się może cennym dialogiem. Odniesie się również do obecności w naszej świadomości koronawirusa.   


Dobrze mieć w festiwalowym zespole kogoś, kto potrafi czarować. Kino Dzieci ma dwie czarodziejki – Magdę Bravo i Michalinę Drygasiewicz. Co roku podczas festiwalu prowadzą warsztaty kreatywne dla najmłodszych widzów w Warszawie i Wrocławiu. Uczą, jak za pomocą podstawowych materiałów plastycznych wyczarować małe dzieła sztuki. W tym roku nie mogą zaprosić publiczności do zabawy po seansach kinowych, ale nic straconego! Specjalnie dla Kina Dzieci stworzyły tutoriale, które można będzie obejrzeć na naszej stronie internetowej i podążając za ich wytycznymi, czarować w domu.


Na koniec jeszcze rekomendacje spotkań z twórcami, które zaplanowano w tej edycji. Po raz pierwszy w historii festiwalu Kino Dzieci polski tytuł w Konkursie głównym, z tej okazji inaugurujący 7. MFF Kino Dzieci pokaz filmu Tarapaty 2” (26 września, godz. 11:00 Kino Muranów) zakończymy spotkaniem z reżyserką Martą Karwowską oraz dziecięcymi aktorami: Polą Król, Jakubem Janotą-Bzowskim, Mią Goti – filmowymi Julką, Olkiem i Felką.


Po premierowym seansie filmu „Operacja Mumia” (27 września, godz. 11:30, Kinoteka) wirtualne spotkamy się z Grethe Bøe – reżyserką i dziecięcym aktorem Thomasem Farestveitem – filmowym Oliverem. Z kolei 3 października, po seansie filmu „Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai. Rabuś z pociągu” w Kinie Muranów o godz. 10:00, połaczymy się z Moą Gammel – reżyserką i dziecięcymi aktorami: Polly Stjärne i Nilsem Kendlem – filmowymi Mają i Lassem. Fanów najsłynniejszej polskiej dziewczynki w bluzce w paski z pewnością ucieszy spotkanie z autorką tej kultowej serii. Na rozmowę z Zofią Stanecką – pisarką, autorką serii książkowej „Basia” zapraszamy po seansie „Basia 3 – zestaw filmów krótkich„, 4 października o godz. 10:00 w Kinotece. 

7. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Kino Dzieci odbędzie się w dn. 26.09-4.10.2020. Zapraszamy widzów na seanse w Warszawie, Wrocławiu, Poznaniu i 17 innych miastach. Po raz pierwszy Kino Dzieci odbędzie się w formule hybrydowej – poza pokazami na salach kinowych większość filmów dostępna będzie także online.

Źródło: materiały prasowe

Projekt „Filmowe Centrum Festiwalowe” zrealizowano w ramach programu stypendialnego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Kultura w sieci

About the author