Pięć Smaków w domowym zaciszu

14. edycja Pięciu Smaków odbywa się całkowicie online.

Czym zaskoczą nas twórcy festiwalu? Domowe dekoracje, gimnastyka między seansami, przepisy do szybkiego wykonania – pomysły na okołofestiwalowe działania już wkrótce znajdziecie na instagramie i facebooku. Do 20 listopada można również zamawiać wyjątkowe specjały, które w czasie festiwalu trafią pod Wasze drzwi prosto z najlepszych azjatyckich restauracji. By wprawić się w festiwalowy nastrój i uprzyjemnić sobie czas oczekiwania, zapraszamy też do udziału w fotograficzno-filmowym wyzwaniu!

Będzie się działo!

Pierwsze seanse ruszą 25 listopada – zanim to nastąpi, organizatorzy zachęcają wszystkich fanów azjatyckiego kina do spojrzenia w archiwa Pięciu Smaków i samodzielnego odtworzenia najbardziej efektownych kadrów azjatyckiego kina.

– Czujesz, że mogłabyś zatłuc niejednego zombie? Masz w sobie energię wojownika? A może lubisz rozmawiać z kotami? – Wybraliśmy dziesięć zdjęć z ulubionych przez widzów filmów poprzednich edycji festiwalu. Waszym zadaniem będzie wcielenie się w widniejących na nich bohaterów – piszą organizatorzy. A zatem – do dzieła!

Konkurs będzie się odbywał na facebookowym profilu Pięciu Smaków – w specjalnym konkursowym poście znajdziecie wybrane kadry i przestrzeń do wklejania własnych fotografii. 

Konkurs trwa do niedzieli 22 listopada, zwycięzców poznamy 23 listopada. Nagrodą będzie karnet na festiwal i wyjątkowy zestaw pięciosmakowych gadżetów.

na podst. mat. festiwalowych

Projekt „Filmowe Centrum Festiwalowe” zrealizowano w ramach programu stypendialnego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Kultura w sieci

About the author