Zwycięzcy Animarkt 2020

„The day Vladimir died” to największy wygrany tegorocznej edycji ANIMARKT Stop Motion Forum.

Pitching online

Projekt w reżyserii Fadi Syriani zdobył aż cztery nagrody w Pitchingu. Poza nim nagrodzono jeszcze siedem filmów. Gala wręczenia nagród zakończyła tegoroczną edycję ANIMARKT, która zgromadziła online ponad pół tysiąca uczestników z 34 krajów i pozwoliła przeprowadzić ponad 260 rozmów biznesowych.

W Pitchingu udział wzięło 15 projektów na etapie pierwszego scenariusza i zarysu koncepcji wizualnej.

– Byłam  pod wielkim wrażeniem różnorodności tematów i dynamicznej poetyki finałowych projektów – mówi Markéta Šantrochová, członkini jury i podkreśla, że wydarzenie w wersji online zorganizowane zostało nie tylko w pełni profesjonalnie, ale i z dużym zrozumieniem potrzeb uczestników.

Ostatecznie, ze względu na wysoki poziom prezentacji,nagrodzono aż 8 filmów. „The day Vladimir died” zdobył 4 nagrody: voucher o wartości 40 000 złotych na wykorzystanie w Studiu CeTA we Wrocławiu, zakup licencji przez Ale kino+, nagrodę dystrybucyjną RADIATOR IP SALES oraz konsultację ekspercką z Marcinem Zalewskim. Ten projekt w reżyserii Fadi Syriani to historia pewnego mieszkańca Bejrutu, stałego bywalca pogrzebów, który szuka własnego nekrologu.

Jury doceniło również minimalistyczną, ale doskonale elegancką estetykę i urzekający rytm „The family portrait” w reżyserii Lei Vidakovic. Projekt nagrodzono voucherem Studia CeTA o wartości 60 000 złotych. Dwutygodniową rezydencję w Centrum Animacji Quirino Cristiani w argentyńskiej Cordobie, ufundowaną przez APALAB otrzymał projekt „Skin” w reżyserii Gabriela Nunes do Carmo.

Nagrodę ufundowaną przez Dragonframe otrzymał projekt „Carcassonne-Acapulco” w reżyserii Marjorie Caup i Oliviera Herauda, zaś akredytację branżową na targi MIFA 2021 w Annecy reżyserowany przez Lucianę Martinez i Ivána Stura projekt „Fia”. Akredytacja na CEE Animation Forum trafiła do twórców „Labra Cadabra, Klaipeda Jazz”. Drugą z nagród Ale kino+ w postaci zakupu licencji otrzymali twórczyni „Sweater” Kinga Górak.

Wyróżnienie Specjalne w postaci akredytacji na przyszłoroczny ANIMARKT w uznaniu dla przejmującej i porywającej historii oraz wybitnej jakości artystycznej przyznano projektowi „Electra. A Poem” Darii Kashcheevy.

Gala wręczenia nagród zakończyła tegoroczną jubileuszową piątą edycję ANIMARKT Stop Motion Forum, obejmującą blisko 40 wydarzeń, które dzięki transmisji na wirtualnej platformie były dostępne na całym świecie. Internetowa forma wydarzenia pozwoliła zebrać w jednym miejscu przedstawicieli branży stop motion z Europy, Ameryki Łacińskiej, Stanów Zjednoczonych czy Indii.

– Zdecydowanie nie byłoby możliwe spotkać się osobiście w tak dużym gronie z uczestnikami z tak odległych krajów, szczególnie w warunkach pandemii – podkreśla Agnieszka Kowalewska-Skowron z MOMAKIN, organizatorka wydarzenia i dodaje, że wyzwaniem edycji online były warsztaty, chociażby dlatego, że brali w nich udział uczestnicy, mieszkający w różnych strefach czasowych. 

 Niemniej formuła online sprawdziła się – mówi z kolei Paulina Zacharek. – Nasze największe obawy, o to, czy forum zachowa swój charakter i nadal będzie miejscem, gdzie cała branża stop motion się gromadzi i wymienia opiniami, były bezpodstawne. Okazało się, że ta społeczność realnie funkcjonuje online, żyje tym wydarzeniem, czynnie w nim uczestnicząc i komentując. Czuło się tę wymianę energii na czatach i w rozmowach – dodaje.

__

MOMAKIN łączy świat twórców filmów animowanych z międzynarodowym rynkiem produkcji, dystrybucji i promocji. Specjalizuje się w zakresie projektów w stop motion. Wspiera animacje na każdym etapie ich rozwoju: od planowania i finansowania po dystrybucję. Prowadzi agencję talentów, inicjuje i realizuje projekty filmowe w Polsce i na świecie. Zajmuje się edukacją i profesjonalizacją branży filmowej. Jest organizatorem ANIMARKT Stop Motion Forum – jedynego na świecie wydarzenia branżowego poświęconego animacji poklatkowej.

Gala finałowa

Lista nagrodzonych projektów:

1.       Oprogramowanie Dragonframe 4: CARCASSONNE-ACAPULCO, Reż.: Marjorie Caup i Olivier Heraud, kraj: Francja;

2.       Konsultacja ekspercka z Marcinem Zalewskim: THE DAY VLADIMIR DIED, Reż.: Fadi Syriani, kraj: Niemcy;

3.       Specjalne wyróżnienie jury: ELECTRA. A POEM, Reż.: Daria Kashcheeva, kraj: Republika Czeska;

4.       Akredytacja branżowa na targi MIFA 2021 w Annecy: FIA, Reż.: Luciana Martinez i Iván Stur, kraj: Argentyna;

5.       Akredytacja na CEE ANIMATION FORUM: LABRA CADABRA, KLAIPEDA JAZZ, Reża.: Olga Ti i Julia Titowa, kraj: Litwa;

6.       2-tygodniowa rezydencja w Centrum Animacji Quirino Cristiani w Cordobie (Argentyna) – ufundowana przez APALAB: SKIN, Reż.: Gabriel Nunes do Carmo, kraj: Brazylia/Wielka Brytania;

7.       Voucher o wartości 40 000 złotych, wyróżnienie ufundowane przez Centrum Technologii Audiowizualnych (CeTA) we Wrocławiu: THE DAY VLADIMIR DIED, Reż.: Fadi Syriani, kraj: Niemcy;

8.       Voucher o wartości 60 000 złotych, wyróżnienie ufundowane przez Centrum Technologii Audiowizualnych (CeTA) we Wrocławiu: THE FAMILY PORTRAIT, Reż.: Lea Vidakovic, kraj: Chorwacja;

9.       Zakup licencji przez ALE KINO+: THE DAY VLADIMIR DIE, Reż.: Fadi Syriani, kraj: Niemcy oraz SWEATER, Reż.: Kinga Górak, kraj: Polska / Korea Południowa;10. Nagrodę dystrybucyjną – RADIATOR IP SALES: THE DAY VLADIMIR DIED, Reż.: Fadi Syriani, kraj: Niemcy    

Źródło: materiały prasowe

Projekt „Filmowe Centrum Festiwalowe” zrealizowano w ramach programu stypendialnego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Kultura w sieci

About the author